• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Huçikanadan
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Necat BAYRAKTAR
necatbayraktar@hotmail.com
Dik dur. Eğilme
11/06/2014
    Bu slogan Başbakan nereye gitse arkasında olan ve konuşmaları sırasında fanatik bir grup tarafından atılan bir slogandır. “dik durmak” nitelikli bir davranıştır. Ne var ki “ben ne yaparsam en iyisini yaparım. Dediğim dedik, çaldığım düdük” mealindeki davranışlar dik durmak değildir. Onun adı başka bir şeydir. O sloganın altında psikolojik sorunların olması çok muhtemeldir. Dik durmak, düşünmeyi gerektirir. Özür dilemeyi gerektirir. Yapılan eleştirilerin haklı olup olmadığını araştırmayı gerektirir. Nerede yanlış veya eksik yaptığını sorgulamayı gerektirir. AKP’NİN böyle yapmadığını gördük. Zaten yıllardır da görmekteyiz. Yanlışları hataları kabul etmek erdemdir. O erdemi gösteremeyenler ancak böyle davranışlarla kendilerini tedavi etmeye çalışırlar

Soma Katliamında başbakanın ve arkasındaki fanatik gurubun tutumları insanlık adına utanç vericidir. İlk fırsatta yaptıkları şey acıları paylaşmak olmadı. Bu büyük sorumluluktan nasıl daha ucuza kurtuluruz”. Davranışları göstermeye başladılar. Acıları paylaşmak için koşanları “fanatik” olarak değerlendirmeye çalıştılar kendilerince… Hal bu ki gerçek fanatizmin göbeğinde yer alan kendileri idi.

Acılara duyarlı olmak, acı çekenlerle o acıları paylaşmak için koşmak, onlarla el ele tutuşmak insana insan vicdanına özgü bir davranıştır. Böyle bir zamanda acı çekenlerin yanında olmazsak daha ne zaman olacağız?

İşte bu acıları sahiplenme davranışları AKP ‘lilerin hoşuna gitmedi. Çünkü oraya koşanlar kendi fanatikleri gibi partinin arkasına dizilmediler. Acıları paylaşmaya koştular. Onlar bu acıların sorumlularının aranmasını istediler. Sorumlulardan hesap sorulsun istediler. İşte bu yüzden “fanatik” olarak suçlamaya çalıştılar. Hesap sorulsun tavrı onların hiç mi hiç hoşuna gitmedi.

İşte bu nedenle bu duyarlı insanlara polislerin TOMALAR’LA biber gazları ile coplarla müdahale etmeleri yetmedi. Bizzat başbakan vatandaşı tokatladı. İşte bu yüzden müsteşarı kardeşini kaybetmiş, acıyı en büyük yerinden yaşayan ve polis tarafından yerdeyken işkence gören vatandaşı tekmeledi. Acıların en büyüğünü en derinini yaşayan vatandaşı tokatlayan, tekmeleyenlerin biz de acı duyduk demelerine inanmak mümkün mü? Gerçekleri sözlerden çok uygulamalar yansıtır. Bir zamanlar M. A. Ağca “Ben İsa’yım demişti. Bunların biz de üzülüyoruz demeleri böyle bir şey.

İnsanları ayrıştırmak, kendi safında yer almayanları düşmanlaştırmak onurlu bir davranış değildir. Kendi çıkarına kendi egemenliğine yönelik bir davranıştır. Böyle bir davranış türü de dik durmayı gerektirmez. Hak etmez. 

Esas onurlu davranış, esas dik durmayı gerektiren davranış; bir başbakanın “Okyanusun orta yerinde gemi battı. Çok can kaybettik. O ölümlerde benim de eksiğim veya hatalarım olabilir diye;” Halkının önünde eğilip halktan özür dilemesidir. Böyle bir açıklama yaparak eğilmek “dik durmaktan” bin kat daha değerli değil mi? Bir apartman çöktü şu kadar can kaybettik diye halkın önünde eğilip, gözyaşı döken üst düzey bir yönetici bin kat daha onurlu değil mi?

Bütün bu olanlardan sonra; seçimler öncesinde üzerinde “başabakanlık” parayla satılmaz” ibareleri yer alan kömür çuvallarının Soma Kömür İşletmeleri ile AKP nin bir ilgisi yoktur. Denilebilir mi? Hükümet olarak biz “ 8 kere denetledik ama önlem alınmamış” demeleri ne kadar ciddiye alınabilir? 
“Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz.” “Şimdi fişleme sırası bizde.” / Recep Tayyip Erdoğan“ Evet demokrasi tramvayından indiler. eğer önceden binmişlerdiyse...Şu anda, diktatörlük tramvayında seyahat ediyorlar. Bundan sonra ancak bu uygulamalarla ne kadar kalabilirlerse o kadar kalacaklar.

Necat Bayraktar


1482 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KÜRDEVAN - 19/12/2018
Umut tarlasına tohum ekerken Yoksulluğun bileğini bükerken Yeni hedeflere kürek çekerken Türlü yola düşünceye başvurduk Hayal dünyamızı yeniden kurduk
Diyorum - 25/02/2017
Siyaset yapanın koluna sazı Almasına artık hayır diyorum Beş asır öncenin - davullarını Çalmasına artık hayır diyorum
Algı yönetimi: Ne demektir? - 16/01/2017
Ülkemizde son bir yıl içinde çok kullanılan bir kavram... Peki nedir algı yönetimi? Toplumun algılarını özellikle siyasette kontrol etme istenilen doğrultuda yönlendirmektir.
Burası Türkiye Yıl: 2014 - 16/05/2016
4 Bin çocuk için taciz davası açıldı. Her ay 650 çocuk için adli tıpa taciz davası geliyor. Zorla evlendirilen kız çocuk sayısı: 31 bin 337
EFKÂR TEPESİ - 21/02/2016
İstemem ne küpe ne altın zincir Su altında ağlar beyaz bir incir Cerattepe gitse yüreğim sancır Dere sesi /dalga sesi / çay sesi Selam memleketim Efkâr Tepesi
Bir Kuş - 01/01/2016
bir ben varım bir de turna yanımda Bir kuş bakışındayım dostum Rüzgârlara karıştı ıslıklarım Zaman mı önümde benim Ben mi arkasındayım zamanın bilmiyorum
Zehirli Dil - 30/10/2015
Ezop ve Dil başlıklı bir yaşanmış öykü olduğunu okuduk. Sanıyorum çok kimse bilir. Onu burada anlatmayacağım.
Haddini Bilmek: - 12/08/2015
Özellikle siyasilerin ağzından bu günlerde sık, sık duyduğumuz ‘’haddini Bilmek’’ deyimi dilimizde çok kullanılan deyimlerden biridir.
Gezinin İkinci Yıl Dönümü: - 31/05/2015
Toplumsal Tarihimize “GEZİ OLAYLARI” olarak geçen eylemlerin ikinci yılındayız. Herkesin bildiği gibi… İstanbul da Gezi Parkının bulunduğu alana AVM yapılması amacıyla başlayan hükümet girişimine o çevrede yaşayan insanların karşı çıkışıyla başlayan
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret223047
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716