• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Festivalimizden 2019
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Köksal BAYRAKTAR
koksal@hotmail.fr
Derelerin Kardeşliği
20/02/2017
          Bütün dünyada nasıl halkların kardeşliği gerçekse, derelerin kardeşliği de o kadar gerçektir.
Sanayinin  gelişmesi ,dünya nüfusunun  çoğalması  tekniğin gelişmesi artıkları da  çeşitlendirip çoğaltmış.
            Eskiden  artıklar hep  ahırın ardına atılır ,orada gübreyle karışıp yok olurdu. Şimdiki artıklar öyle değil.Plastik torbalar pet şişeler 500 sene  de ancak yok olabiliyor.
             Derye  Karsniya'da bütün artıklar derelere atılıyor.Oradaki görüntülerin çirkinliğini herkes biliyor.Verdiği zararları belki yeterince bilmiyoruz.
              Çok büyük denizlerde yaşayan  dünyanın en büyük  hayvanı olarak bilinen BALİNALAR topluca karaya vurmuştu.Yani toplu bir intihar girişimi.İncelemelerde balinaların  midelerinden pet şişe ve plastik poşetler çıkmıştı.
                Bu yıl Nazime yengenin çok sevdiği ineği huysuzlandı.Durup dururken kendisini sağdırmadı. Bastı çifteyi. As kala sakat ede sahibini. Köydeki ortaçağ zihniyetiile NAZAR(kötü bakış) teşhisi kondu hastalığın adı.Suçlu Allah oldu. Diyelim kötü niyet yada her neyse Allah dilsiz hayvana  birinin keyfi için  öyle bir şey  haksızlık olmaz mı? Halbuki Dereye attığını plastik okyanuslara kadar gidip balığın karnına girebiliyorsa belki de dereye attığınız  bir poşet yada pet şişe parçasını yutan ineğin bile bu kirliliğin neden olasılığı daha mümkün.
                Kesilen  hayvan artıklarını yada ölen hayvan cendeklerini hep derelere  atıyoruz. Yıllar yılı bu dereler  bize hayat ve yaşam kaynağı  oldu.Küçük göletler oluşturarak hepimiz orada çimdik. Yazın sıcağında serinledik.Köyde nufus çokken tarlamızı bahçelerimizi  suladık.Bin bereket kaynağı oldu.Ne kadar yaban hayatı,bitkiler ,börtü böcek varsa  derelerimizde hayat buldu.
                 Kışlalarda festival dönemi ve kurban bayramı dönemlerinde dereler kokudan geçilmiyor.Kalıcı artıklar ise  dereboyunca nehirlere nehirler  denizlere ,denizlerden okyanuslara giderek dünyamızı kirletiyor.Bilim adamları kirlilikten balıkların sağlığa zararlı hale geldiğini  bildiler.     Yukarki mahallede bir iki senedir meseleyi konuşuyoruz ve derelerimize sahip çıkıyoruz.Bu sene sevinerek  gördümki bir çok kimse sahipleniyor,uyarılan itiraz etmiyor.Derede çöpler azaldı.(Eskiye nisbetle.)Orta mahallede ....Ferhan..............oradan...dereye atılımı yasakladı.Teşekkürü hakettiler.


              1. Resim


                  2 Resim

                                               
                    1. resim :yukarki mahallenin deresi  gözükmektedir.Birkaç poşetle çöp,boş bir  yağ bidonu. Çok fena sayılmaz. Ama gördüğünüz bu yağ bidonu 500 sene bu dere boyunca kirletmeye devam edecek.Belki bir ineğin yada başka bir hayvanın karnında ölüme neden olacak . Belki  bir balığın karnında   ölümlere yada intiharlara neden olacak.
                     2.Resim :Aşağı mahallenin yüz karası.Rahmetlik Binali amcamın  mereğinin arkasından pisliğin  bir bölümü.
                     Problem büyük.Çözüm ortaklaşa halledilebilecek  mesele. Mahalleye önerimiz,
Kendi ailemde  ve geçici çözüm organik artıkları gömüyoruz.Yanıcıları sobada yada bir çukurda biriktirerek yakıyoruz.
                      Hepimizin vucudunun hamurunun mayasında ,damarında dolaşan kanında bu deremizin suyu var. Ayrıca  bu derenin suyu  sadece bize ait te değil. Bir dünya mirası.İnsanlığın ortak hayat kaynağı. Deremiz  ırmaklara oradan Çoruha kavuşuyor.Elektrik olarak evimizi aydınlatıyor.Barajda balık olup soframızda besin oluyor.Karadenize ,boğzlardan Akdenize,Cebelitarık'tan okyanusa,kızıl denizden başka bir okyanusa karışıyor.
                     Hayvan leşi attığımız deremiz mikrop yuvası halide olduğunda  gözümüzün nuru ,canımızın parçası çocuklarımız top koşturup yorulduğunda o suda yıkandığında   hastalık olarak evimize giriyor. Demem o ki derelerimizi  çocuklarımız gibi sevelim . Koruyalım .Temiz tutalım.
Köyün çöp sorununu herkes tartışsın. Ortak ve en uygun çözümü beraberce yaratalım.
                  İnsanlık bir çok nehirleri artıklarıyla öldürmüş. Kalanı korumaya alalım.Ölenleride kurtarmaya çalışalım.diyorum.Dünya böyle yapıyor.Fransa'da  otur duğum evim  RHON nehrine 50  m kadar yakın dı.Bu nehir İsviçreden doğuyor Almanya'dan geçip Fransa'yı boydan boya katedip Marsilya'da akdenize ulaşan çok büyük bir ölü nehir.Sanayi  ve lağım artıklarıyla kirlenmiş .Kurtarmak için 20 yıl hedeflenmiş,arıtma tesisleri  kuruluyor.
                     Bu nehire dökülen Port-galan diye bi temiz suyu olan  ırmak var .Herkes gözü gibi koruyor. Bir çift çorabınızı bile yıkamanıza izin verilmiyor.
                                                                       Köksal   Bayraktar
                                                                    şubat   2017 -BURSA


1924 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Arkadaşım,Dostum,Yoldaşım, O ve Ben -2- - 11/01/2017
İlkokulu bitirdik.Diplomalarımızı aldık.6yıllık Susuz ilköğretmen okulu imtihanlarına yazıldık.Birgün önceden Unushev'de kızkardeşlerinde misafir olduk.Adakkale'de bir okulda imtihana girdik.Rifat Zeki ve ben beraber aynı yerde imtihana girdi
Arkadaşım,Dostum,Yoldaşım O ve BEN - 14/12/2016
Onunla en eski anım yukarki yaylada olmuştu.Yaylamız yoktu.Mallarımızı Anneannem Zahide nenem sağıyordu..Yazın köy çok sıcak diye anam Nuro dayımla yaylaya gönderdi.Atla dayımın kucağında yaylaya vardığımda koşarak beni karşıladı.
KÖLELİK VE İSLAM - 21/01/2016
Okul yaşamı boyunca din dersleri okudu bizim kuşağımız.Genellikle esirgeyen,bağışlayan,sevgi dolu din-i islam içerikli konular öğrendik.
MENEMEN NE MENEM - 26/12/2015
930 yılı 23 aralık tarihinde 24 yaşındaki genç asteğmen KUBİLAY MENEMEN de
AYYAŞ!! - 11/12/2015
'Ayyaş' bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu, hava sıcak, çarptı tabii.. Kalktı Muş ve Van’ı Ruslardan temizledi. Bir kadeh daha vapurda sanıyor kendini hoopp Samsun’a gitti kafa. Amasya’da Erzurum’da Sivas’ta kongreler.
KÖYÜME HASRET - 03/11/2015
Gel gör ,köyümün çok hoştur yazı . Pancarcı giderdi gelini ,kızı Şimdi yüreklerde kalmıştır sızı Kaldı bizim yaylalar Kutlu köyüne.
YAŞAMA BAKIŞ - 21/03/2015
Aştım koskoca daağları Geçtim ovaları
İSLAMOFOBİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ-1- - 04/02/2015
Charli Ebdo baskını ile Medeniyetler çatışması ve İSLAMOFOBİ yeniden ısıtılarak toplumun önüne servis edildi.Temcit pilavı gibi ısıt ısıt ye.Tabii yersen.
KARSNİYA'DA YAZIN VE FESTİVAL - 02/11/2014
Kaptan Kusto'nun belgesellerini çok beğeniyle izlemiştim.Somon balıkları denizlerde okyanuslarda yaşıyor.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret340207
Saat
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622