• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Festivalimizden 2019
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Şener AKPINAR
sener8@gmail.com
ÇÖP
09/11/2018
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.Gelin görün ki gündem değişti ve özellikle  “Karsniya – Der  Üye Grubu “ isimli whatsapp grubunda   çöp konusunun ortaya atılması bende de konuya uygun bir yazı yazma ihtiyacı doğurdu.

           Konuyu tartışırken çok farklı, mantıklı yaklaşımlar ve çözüm önerileri olduğu gibi tartışmayı başka alanlara çekenler, fırsatı kaçırmayıp kişisel eleştirilerde bulunanlar da yok değildi. Bunlar bizim zenginliğimiz , beğenmediğimiz yazıları bile hiç yazılmayanlardan daha değerli buluyorum.  Oraya yazı yazmak ta bir hizmettir.Lüfen onları döver gibi eleştirmeyelim.Yazmak isteyenleri de küstürmeyelim.

               Bu yıl köyümüzde bulunduğum sürede  bir kısmınızın da tanık olduğu gibi en önemli sorunlarımızdan biri olan çöp konusunda da bir şeyler yapmak istedim.

 1. Köyde birkaç kişi ile beraber ( Bülent Usta,Gökçen Aydın, Fikri Arslan) köyümüzün büyük bölümünün sokaklarındaki çöpleri temizledik ve şimdilik bence de en mantıklı çözüm olarak gözüken Balvana deresinde yaktık.
 2. Yaylada kaldığım kaldığın altı gün de her sabah  festival alanındaki hayvan gübreleri  de dahil olmak üzere yaylaları gezerek çevrelerindeki çöpleri topladık.
 3. Irmaklardaki   cenaze nedeniyle yaylamıza da uğrayan  belediye başkanımıza    çuruspil , dalahet festivalleri ile bazı köylerde çöp konteynerleri gördük.Biz de alamaz mıyız ? diye sorduk. Başkanımız da ; O konteynerler “ Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne aittir dedi.
 4. Daha  sonra görüştüğüm Ardanuç Belediyesi  Fen İşleri Müdürü Erdal Çelik’te : Zaman zaman köylere ve köylerde yaşayanlara belediyemizin çeşitli hizmetleri olsa da kanunen böyle bir görevi  yoktur dedi.
 5. Bu tartışma vesilesiyle görüştüğüm   Köylere Hizmet Götürme Birliği  sorumlusu Kaymakamlık  Yazı İşleri Müdürü Cafer Demirci’nin verdiği bilgiye göre : Birkaç yıl önce   Artvin İl Özel İdaresi’nden gönderilen konteynerler köylere dağıtıldı ama   Irmaklar Bölgesine yetmedi. Yenilerinin geleceği konusunda da bir bilgim yoktur. Geçen yıl muhtarlar toplantısında bölge muhtarlarına siz belirli günlerde çöpleri çıkarın biz araç göndererek toplarız diye söylememize rağmen Irmaklar bölgesi muhtarları gün konusunda kendi aralarında anlaşamadılar. Diğer köylerdekileri  konteynerlerdeki çöpleri belirli aralıklarla topluyoruz dedi.

           Sonuç olarak;

        Öncelikle  çöp konusunda da kendimize düşen sorumlulukları ( temiz tutmak, yok etmek, muhtarımızın veya derneğimizin öncü olacağı ortak  çalışmalara katkı koymak vb.) yerine getirebiliriz.

           Sosyal medyadaki yazışmalarda birbirimizi kırmamaya , büyüklerimize karşı daha saygılı olmaya ve özellikle yazdıklarımızı paylaşmadan önce kendimiz okuyup yanlışlıklarımızı düzeltmeye davet ediyorum.

     Bugün bu sorunu çöp hakkındaki fikirlerimizi yazdık.Sorunlarımızı konuşa konuşa, yaza yaza el birliği ile çözmeye çalışacağız.

              Saygılarımla.27 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YASAK - 26/05/2020
“Yasak” kelimesinin hepimiz için taşıdığı anlam dışında köyümüzde çok özel bir yeri vardır.
NEDEN ÇOĞALMAYALIM? - 18/05/2020
Biraz önce KARSNİYA’YI SEVENLER whatsapp grubunda Erhan Akpınar kardeşimin haklı serzenişini gördüm.
Karsniya Medyası - 04/02/2020
Hep şikayetçi oluruz ya “ Biz kardeş gibi büyüdük ama çocuklarımız bir birini tanımıyor”. Peki bu çocuklarımızın suçu mu?
ÇÖP - 02/09/2019
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.
FESTİVAL YOLUNDA - 20/06/2019
KARNE Mİ ALDIK? - 21/01/2019
Önceki gün itibariyle birçoğumuzun çocukları karnelerini aldı.Okullarda, evlerde bir heyecan vardı. E-okul denen sistem ile daha önceden karnesini görenlerin heyecanı daha düşük oldu.İyi veya kötü bir sonuç gördük.
ACILARI AZALTIP SEVİNÇLERİ ÇOĞALTACAĞIZ - 09/07/2018
Önceki gün Ankara’da görkemli bir düğüne katıldım.
Karsniya'ya Giderken - 05/08/2016
Maalesef içinden geçtiğimiz olağanüstü günler yani darbe teşebbüsü ve OHAL ilanı ile beraber izin iptalleri festivalimizin iptaline neden olmuştur.
2015 Yazında Yaylalarımız - 02/10/2015
Artık resmileşen Acı Su ve Yayla Festivalimiz altıncı yaşına girdi. Birçok Karsniyasever gibi yine oradaydık. Yine köylülerimizin dışında bir çok dost ve akrabayı da tekrar görme şansı bulduk.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret237233
Saat
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341