• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Festivalimizden 2019
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Şener AKPINAR
sener8@gmail.com
Memleket Sevdalısı
20/05/2012

          Gözden uzak olan gönülden de uzak olurmuş derler. Derneğimizin  Ankara’dan idare edilmesi  Bursa da yaşayanlar için çok şey ifade etmediğini  geçen üç yıl  göstermiştir. Bu onları beğenmedik, çalışmadılar, istemiyoruz anlamına gelmez. Tam aksine  buradaki satırlarda ve videolarda görüleceği gibi özellikle kuruluş aşamasında ve festivallerde gösterdikleri  özverili çalışmaları kendim gördüm. Zamanlarının yanında  belki de kendi ceplerindeki parayı da harcayan bir avuç insandan  beklentilerimizin de sınırı olmalıdır.

          Derneğimiz güçlendikçe, üye sayısı arttıkça kurumsal kimliği de daha  anlamlı ve önemli hale gelecektir. Bu sancılı geçiş döneminde  yönetenlerin de eksiklerinin olması muhakkaktır. Ben de bu kurumsal kimliğe zarar vermemek için  mümkün olduğunca  eleştirmemeye özen  gösteriyorum. Ancak  Bursadaki  Karsniyalıların 13 Mayısta  yaptığı toplantıda beni de doğrudan ilgilendiren  “internet siteleri” konusu gündeme geldi. Burada fırsat bulup paylaşmak istiyorum. Şimdi birilerinin “ tabiki kendi siten, kendin çal kendin oyna” dediğini duyar gibiyim. Öyle düşünenlere hodri meydan, siz de   buraya bir şeyler yazın, bakalım yayınlanıyor mu? Yoksa yayınlanmıyor mu? Daha önce de yazdığım gibi  burada yayınlanan haberlerin altına yazacağınız yorumlar anında yayınlanır. Ancak elimde olmayan nedenlerle  köşe yazılarının altına yazılan yazılar onaya tabidir. Bunu tekrar yazdım. Çünkü  toplantıda da dile geldiği gibi maalesef  derneğimizin internet sitesinin  bu konu dışında bir çok eksiğini görüyoruz.

     Olabilir diyeceksiniz, burada eksik yok mu? Şimdi bir dakika; Ben gönül bağımdan dolayı köylülerime bir saygım var, yine de hata yapmamaya özen gösteriyorum. Ancak dernek hepimizin, yazılanlar hepimizi temsil eder. O halde şahsi görüşleri yazmak  ve bireyleri isim göstererek eleştirmek etik olmadığı gibi tüm Karsiyalılara , hele üyelere yapılmış haksızlıktır. Ben de bu eleştirilerin birçoğuna katılıyorum. Başkalarının söylemesine gerek yok. Site aracılığı ile bana yapılan haksızlıkları sayarsam birkaç sayfa daha yazmam gerekir. Gereksiz polemiklerin yaşanmaması için  eleştirileri ve eleştiri nedenlerini buraya yazmayacağım.

              Ben  derneğin gönderilen yazıları yayınlamadıklarını sadece son toplantıda Yaşanur BAYRAKTAR’dan duymadım. O dördüncü oldu. Kimseye gerek yok çünkü benim dahi eleştirilerim yayınlanmadı. Hatta ciddiye alınıp cevaplanmadı. Ayrıca  bazı yazılanlarında yanlış olduğu görülünce veya eleştiriye uğrayınca silindiğini gördük.

       Başka bir örnek ise köyümüz tarihinin yetiştirdiği en büyük kalemi  Şair – Yazar  Necat BAYRAKTAR’ın  çoğumuzun  bildiği gibi iki adet kitabı yayınlanmış, hatta “ Gönül Duvarım” adlı şiir kitabı hiçbir ticari kaygı gütmediği için şiirlerinin çoğunu memleket ağırlıklı yazmış ve tıpkı “ Fişlendik” gibi bir çok internet sitesinde de satışa sunulmuştur. Şiirleri Ardanuç’un ve Artvin’in en büyük sitelerinin yanında birçok ulusal sitede de görüyoruz. Ben de izni ile  zaman zaman kitaplarında  veya internette gördüklerimden  köşe yazıları bölümünde yayınlıyorum. Dayanamayıp sordum.

-          Öğretmenim  derneğimizin sitesinde  yıllardır bir “Ağ Göl” yazınız var .Güncellenmiyor, yoksa yayın yasağı mı koydunuz. Kitaplarınız da derneğimizi pek fazla ilgilendirmemiş .

Tahmin edeceğiniz gibi öyle bir yasak yoktu. Hatta gönderdiği bir yazısı için

-           “Bu yazınız çok uzun siteye sığmaz “ gibi  ne anlama geldiği belli olmayan bir cevap aldığını ifade etti.

 

Sevgili  Karsniyalılar; İşte buraya yazıyorum. Bu site bir gün kapanır,  Allah geçinden versin  derneğimizinki de kapanabilir. Lakin   köyümüz için  kağıda yazılı her eser, hele böyle edebi dil kullanılan yazılar nesillerce yaşayacaktır.

          Yeni yönetimle bir çok yeniliğinde olacağını umuyoruz. İyi  şeyler dilemek için destek olunması gerektiğinin tabii ki farkındayım. Ancak benim elimden de bu  geliyor. Siz ce bu yaptığım da bir memleket  sevdalılığı değil mi? Birçok insanın  bir  araya gelerek yapmakta zorlandığı bu site işini, benim gibi köyümüze gönül vermiş   birkaç “ Köşe Yazarı” büyüğümüzle  ve haber gönderen dostlarımla yürütmeye çalışıyorum. Bunun için paraya,plakete , derneğin takdirine ihtiyacım yok tabi.

    Ama burada iyi bir şeyler yapıldığını düşünüyor ve uzun ömürlü olmasını istiyorsak. Hepimiz köyümüzle ilgili başkalarının da bilmesi gereken ve yeni nesillere aktaracağımız her şeyi paylaşmalıyız.         Destekleriniz ve eleştirileriniz   sorumluluğumu daha da perçinlemektedir. Övünmek gibi olmasın ben de memleket sevdalısıyım.

               Saygılarımla.

     2466 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Eleştirel düşünme     28/07/2012 11:09

Yaptığın güzel çalışmalar için teşekkürler hoca.Çağdaşlaşmanın ,özgürleşebiımenin olmazsa olmazı eleştirel düşünebilmektir. Sana yapılan eleştirileri yayınlayarakta doğru tavırdasın.Eleştirilere cevap vermende hakkın.Yazında eleştirilerini sınırlı tutmaya gayret ettiğin duygusunu hissettim.Yanlış gördüğün her şeyi yazmamak bence insanlık suçudur.Niye eleştirdin sorusu ise gericiliktir.Yazılı ortamda elştiri çağdaşlık,yazılı ortamdan kaçarak toplumsal meseleleri fısıltı gazetesine indirgemek ise dedikodudur. Dedikoduları hiç önemsemiyorum artık.Sanada tavsiye ederim.Çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.
Köksal BAYRAKTAR

Yazarın diğer yazıları

YASAK - 26/05/2020
“Yasak” kelimesinin hepimiz için taşıdığı anlam dışında köyümüzde çok özel bir yeri vardır.
NEDEN ÇOĞALMAYALIM? - 18/05/2020
Biraz önce KARSNİYA’YI SEVENLER whatsapp grubunda Erhan Akpınar kardeşimin haklı serzenişini gördüm.
Karsniya Medyası - 04/02/2020
Hep şikayetçi oluruz ya “ Biz kardeş gibi büyüdük ama çocuklarımız bir birini tanımıyor”. Peki bu çocuklarımızın suçu mu?
ÇÖP - 02/09/2019
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.
FESTİVAL YOLUNDA - 20/06/2019
KARNE Mİ ALDIK? - 21/01/2019
Önceki gün itibariyle birçoğumuzun çocukları karnelerini aldı.Okullarda, evlerde bir heyecan vardı. E-okul denen sistem ile daha önceden karnesini görenlerin heyecanı daha düşük oldu.İyi veya kötü bir sonuç gördük.
ÇÖP - 09/11/2018
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.
ACILARI AZALTIP SEVİNÇLERİ ÇOĞALTACAĞIZ - 09/07/2018
Önceki gün Ankara’da görkemli bir düğüne katıldım.
Karsniya'ya Giderken - 05/08/2016
Maalesef içinden geçtiğimiz olağanüstü günler yani darbe teşebbüsü ve OHAL ilanı ile beraber izin iptalleri festivalimizin iptaline neden olmuştur.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret237232
Saat
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341