• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Festivalimizden 2019
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Şener AKPINAR
sener8@gmail.com
ATATÜRK
11/11/2012

         

    Ömrünüzün bir çok kilometre taşında Atatürk ismini taşıyan şiir ve yazılara tanık olmuşsunuzdur.Bir tane de benden olsa ne değişir.Bu başlığı yazmak için bundan uygun bir gün olacağını sanmıyorum.    Konuyu anlatmanın giderek biraz daha zorlaştığına ve gerekliliğine inancım giderek artmaktadır.

  

(10 Kasım 20212 gününün tıklanma rekoru kıran fotoğrafı) 

              Bilecik İlinin Tarpak denen güzel bir beldesi vardır. Tatil dönüşünde beldedeki okulumuzun bir penceresinin  ve  sınıftaki   yazı tahtasının üstündeki Atatürk resminin camı da kırılmıştı. Mahalledeki çocuklara göre bunu yapan geçen yıl mezun olan Ahmet idi. Camları kırmakla kalmayıp Atatürk’e  hakaret ettiğini ifade ettiler. Beş yıl Atatürk sevgisi öğretilen ve anlatılan bir çocuk nasıl böyle bir hale gelebilirdi anlamakta çok zorlanmıştım.

        Günümüzde de görüyoruz ki artık Atatürk’e saldırmak sıradanlaşmış, hatta medyada popüler olmanın bir yolu olmuştur. Bu akıma ve siyasi yelpazenin rüzgarına kapılanların içinde köylülerimiz de görmek son derece üzücüdür. Buradan herhangi bir şahsı hedef  almayı  etik bulmuyorum, yapılan yanlışları da bire bir eleştirmeden mümkün oldukça sakınmaya çalışıyorum.En büyük gerekçem ortak bir geçmişe sahip olmamız ve devam eden komşuluk ilişkilerimizdir. Ancak üzerine alınanlar olursa burası onlara da açıktır. Bunlar Atatürk’e saldırmanın dozunu o kadar abarttılar ki konu hakaret boyutuna ulaştı.Tabiidir ki yazdıklarını kafalarından atmıyorlar, onlar da kendi dünya görüşlerine sahip akıl hocalarına ayna oluyorlar. Varsayalım bu ülkenin kurucusu hakkında onu küçük düşürmeye çalışılan iddiaların hepsi doğru. Siz neden bu oyuna aracı oluyorsunuz? Herkes bilmeli ki birileri de bizce kutsal kabul edilen değerlere saygısızlık yapmasından rahatsız oluruz. Konunun  memnun edici  tarafı özellikle Atatürk’ü hedef alanların ve yazdıklarının toplumumuzda yeterince yer bulamamasıdır.

          Unutmamak gerekir ki  demokrasimiz batı kadar olmasa da araplardan daha ilerde oluğu sürece Atatürk’ün bu ülkenin kurucusu olduğu, yaşadığı dönemde  büyük devrimler yaptığı gerçeğini  hiçbir zaman değiştiremeyeceğiz.

             Karsniyalıların bilmesini isterim ki ben de bir tarafım. Tabii ki Atatürk’ten yana.

Saygılarımla…

    10 Kasım 2012 

 Şener AKPINAR 3378 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Atatürk hakkında     30/11/2012 08:56

Atatürk köhnemiş bir .imparatorluğun küllerinden genç cumhuriyeti kurmuş.Atatürk demek cumhuriyet demek,çağ dışılık değil çağdaşlık demek .hurafeci falcı ,cinci değil akılcı demek,Murit değil çağdaş demokrasiyi inşa edebilecek özgür birey demek vs. vs.Onlar attatürk'ün kişiliğinde bütün çağdaş değerlere karşılar.Ortaçağ zihniyetindeler.Cenazesine yetişemeyecek sinir sistemine sahipler. İki adım ileri ,bir adım geri durumu bugün olsada daha çağdaş yaşamı yakalayacağımıza şüphem yoktur.
Köksal BAYRAKTAR

     26/11/2012 00:31

Bir insanın Müslüman değilim. Hıristiyan değilim. Ateist değilim. Atatürk’ü sevmiyorum. İsa’yı sevmiyorum. Hz. Muhammedi sevmiyorum. Deme hakkı olmalı. İstiyorsa desin. Kendince gerekçelerini de koyması gerekir. Toplama suyla değirmen döndürmeye çalışmamalı. Çünkü birini hele de bir ulusa ve büyük kitlelere mal olmuş birini suçlamaya kalkışmak kendisinin farkında olan bir insanın harcı değildir. Gerekçesi yoksa da varsa da hakaret etmek ahlaksızlıktır. Beğenmemek hakaret gerekçesi olamaz. Sadece tarihe ve kitlelere değil, Kim olursa olsun ölüye hakaret etmek de ahlaksızlıktır. M. Kemal ULUS DEVLET ne ise onu yapmıştır. Yaratmıştır. Ulus devletlerin tarihi 1789 Fransız ihtilalı ve Fransa devleti ile başlar ve yüzlerce ulus devlet kurulur. Türkiye Cumhuriyeti de günahı ile sevabı ile dönemin yükselen değeri olan ulus devletler kervanına katılarak kurulan bir ulus devlettir.
Necat BAYRAKTAR

     26/11/2012 00:17

Konuya bu site özelinde yaklaşarak birkaç şey yazmak istiyorum. Şener’in şikâyetleri sadece bu site ile ilgili değil. Tüm internet ortamı aynı düzeysiz yaklaşımlarla doludur. Hem de insanı kusturacak kadar. Alt yapısı ile ilgili bilgi kırıntılarına bile sahip olmayan kişilerin sağdan soldan topladıkları belirsiz bilgi kırıntılarını kendileri gibi düşünmeyenlere hakaret içeren yazıları videoları internet ortamında paylaşarak iş yaptığını sanan cahillerin soytarıların işi bayağı çoğaldı. Kara propagandaları durmadan yayarak iş yaptıklarını sanıyorlar. Halbuki yaptıklarının adı dezenformasyon yapmak isteyen çevrelere uşaklıktır. Palyaçoluktur. Bilmediğini bilmeyen o kadar çok *Prof* doldu ki ortama baş etmek zor. Hani bizim köyde bir söz var. YÜZ VERİRSİN ALİ YE GELİR. PİSLER HALIYA* İnternet ortamı iyi ama İSHAL olanlara da açık olması onları çoğaltıyor.
Necat BAYRAKTAR

Yazarın diğer yazıları

Çeşmemiz Ne Olacak? - 21/12/2020
Köyümüze giden herkes bilir ki farklı yerlerde değişik amaçlar için yapılsa da hayvanlar için su içme yerleri (kürün) de olan üç tane ortak çeşmemiz var.
Tahsin Gümüş Kimdir? - 11/10/2020
Köyümüzde muhtarlık yapmış merhum Şemsettin ( Rızman ) Gümüş’ün oğlu, köyümüzde doğmuş, Tepedüzü Köyü’ne göç etmiş, elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz merhum Osman Gündüz’ün büyük kızı Harbiye Gümüş ile evli ve emeklidir.
YASAK - 26/05/2020
“Yasak” kelimesinin hepimiz için taşıdığı anlam dışında köyümüzde çok özel bir yeri vardır.
NEDEN ÇOĞALMAYALIM? - 18/05/2020
Biraz önce KARSNİYA’YI SEVENLER whatsapp grubunda Erhan Akpınar kardeşimin haklı serzenişini gördüm.
Karsniya Medyası - 04/02/2020
Hep şikayetçi oluruz ya “ Biz kardeş gibi büyüdük ama çocuklarımız bir birini tanımıyor”. Peki bu çocuklarımızın suçu mu?
ÇÖP - 02/09/2019
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.
FESTİVAL YOLUNDA - 20/06/2019
KARNE Mİ ALDIK? - 21/01/2019
Önceki gün itibariyle birçoğumuzun çocukları karnelerini aldı.Okullarda, evlerde bir heyecan vardı. E-okul denen sistem ile daha önceden karnesini görenlerin heyecanı daha düşük oldu.İyi veya kötü bir sonuç gördük.
ÇÖP - 09/11/2018
Tatil dönüşümde paylaşacaklarım arasında köyümüzde ve yaylalarımızda yaşadıklarımıza dair görüntüler ile beraber en az bir yazıyı da kaleme almak istiyordum.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret255570
Saat
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar8.56188.5961
Euro10.085110.1255