• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/pages/Karsniya-KAPI-K%C3%96Y%C3%9C/387816791306924?fref=ts
 • https://twitter.com/karsniyali
  • 6. Acı Su ve Yayla Festivalinden
  • Kışlalarımız (Yaylalar)
  • Oktay AKPINAR'ın arşivinden
  • Yasak'dan
  • Panteb'dan
  • Sözü olan erlerin meydanı "Cami Kapısı"
  • Kürdevanın eteğinde "Karsniya Koyunları"
  • Muhtarımızın
  • Festivalimizden 2019
  • Karsniya'da Kış
  • Ertuğrul AKPINAR arşivinden
  • Cami Kapısı Sohpetlerinden
  • Şifa kaynağımız "ÇERMİK"
  • Camimiz
  • Alettebler
  • Karsniyaspor Antrenmanda
Köksal BAYRAKTAR
koksal@hotmail.fr
MANİDAR ''ÇOK MANİDAR''
24/01/2014
    Gazetelerden   köşe yazıları, haberleri izledim. Değişik televizyonlardan  haber ve tartışmaları izledim. İçim karardı.Akademisyenler ,savcılar ,hakimler vs..vs...İki renkte görüyorlar dünyayı. Birinin ak dediğine öteki kara diyor. Ak ile karanın arasındaki  grilerin tonları yokmuş gibi. Herkes her şeyi paylaşmış.Senin dinin  kötü benim dinim  tek doğru,Senin mezhebin tu kaka  benimki  çok doğru.Senin savcın ,hakimin çeteci benimki   çok doğru.Senin hırsızların berbat,benimkilerine  komplo hazırlandı.  
               Ergenekon -Balyoz dediler  hak hukuk demeden ,öbürlerini içeri tıktılar.Kitap yazan insanları  attılar içeri.Yıllarca hapsettiler. Bir kısmına  neden sonra  kocaman  PARDON deyip çalınan yılların  karşılığı saydılar.Manidar.
              Kuddusi Okkır diye bir adamı Ergenokon ' un gizli kasası diye tutukladılar. Ağır  hastalığına rağmen tahliye edilmedi. Ölüm   döşeğinde ancak  ...Tahliye edilirken  ki hali  insanlık ayıbı,ülkenin  ,insan haklarını ayıbı utanç verici tablosu idi bence.Kasa addedilen adamın cenazesini belediye kaldırmış.(Irakta atom bombası arayan Amerika  misali) .Çok manidar
              Başbakan    ''Bir çok  kimsenin  suçsuz yere zindanlarda yattığını,başka çok çooook önemli biri  cemaatin ( 12 yıllık iktidar ortağı)   insanlara complo kurduğunu açıktan söylüyor.Birçok  kimse ağır hastalık halinde halen tutuklu .Ne kamuoyu ne ,din iman deyince mangalda kül bırakmıyan iktidarların umurlarında değil.Bu da manidar değil mi yani  ?
               Sap dönüp keser dönüp, diğer tarafı yontunca iş değişiyor.Ayakkabı   kartonları ,kese kağıtları dolusu paralar,Kese kağıtlarına doldurulan paralar mı dersin.Bakanın  oğlunun evinde yatakları üstüne serilmiş  döviz   paralar,para sayma makinaları,dizi dizi  para kasaları.Yağma vurgun. Yağma hasan'ın böreği.Devlet malı deniz,yemeyen domuz. Ye babam ye.Bu daha daha manidar.
               Peki  muktedirlerin tavrı ne? Bu rezaletleri çıkaranlar  çeteler,komplocular vs... vs....
 İdda edilen yolsuzluk,soygun,yada hısızlık ları araştıran ne kadar savcı polis varsa kıyılıyor.Yargılamak istiyen mahkeme ve hakimleri de zapturapt altına alarak  iddaların üstünü örtmeğe çalışıyorlar.Velevki  sanıklar  suçsuz olsalar bile  bağımsız (Ne kadar bağımsız mahkeme kaldı yada olabilecek şaibeli)mahkemelerinde aklanmadıkça benim gözümde suçlu olacaklardır. 
               
               İnsan Nasrettin  hocayı anmadan edemiyor.  ''YAHU HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?)
                **Evli biri  hovardalık ederken   eşi tarafından basılıyor.Yataktan fırlarken  ,üstünü  giyip tüymeye çalışırken   feryadu figan ediyor.  ''Kim getirdi bu kadını  benim yatağıma.?****
              Yine Başbakanımız  yıllardır ortağı  cemaate sesleniyor   ''Şimdiye kadar ne istediniz de vermedik?   Ben  bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyorum.Bilen  varsa beri gelsin. Ama ben bir  ufacık fıkrayla cevap arayacağım.
              **Nenesinin yanında  büyüyen  güzel kız  zamanla serpilmiş güzelleşmiş.İşe  girmiş.Her akşam pahalı bir hediye ile  eve gelir olmuş.
             --Nene bak  bu güzel çizmeye.Patronum bana verdi.
             -- Nene bak bu güzel kürke,patronum bana verdi.
             -- Nene bak bu pırlanta yüzüğe,patronum verdi.
                 Nene sonunda dayanamadı.  
             -- Kızım bu kadar değerli  hediyelerin karşılığında sen patronuna ne verdin??
            **Savcı   Öz astığı astık kestiği kestik      ergenokon savcısı. Ne kadar iktidar karşıtı varsa tıkmış içeri.Bir grup polis koruması altında başbakanımızın zırhlı aracı ile arz-ı endam etmekte.
                 Gün geçmiş devran dönmüş,keser dönmüş  sap dönmüş. Darbeci diye  bir çok gazeteci, emekli asker leri tutuklayan savcı,hakim yada polis yöneticileri, terör örgütü mensubu anarşist,haşhaşi  oluvermişler.Bence  bu hepsinden daha MANİDAR.
                 Manidar  deyimi çok moda oldu bu aralar.Bir yolsuzluk mu var bu zamanda  niye ifşa edildi,bari seçimlerden sonra  açıklasalardı, gibi adeta  yolsuzluk, şu yada bu kabulleniliyor sadece zamanlamasına itiraz.Savcı ZEKERİYA ÖZ yurt dışı gezmelerine  yılda 22 kere gitmiş. Bir savcı  hangi olanakla   diye soruluyor.Sonrada AĞAOĞLU diye bir  zengin tarafından   masrafların  hangi hakla ödendiği ifşa ediliyor. 22 sefer yurt dışı gezisi yapan bir savcının bu gezmelerinin AĞAOĞLU tarafından ödendiğinin   bu kadar sonra ifşa edilmesini MANİDAR  bulmuyor musunuz?   Birde benim bir sorum var. Savcı  Zekeriya ÖZ bu ödentilerin karşılığında ne verdi acaba ? Bu daha daha daha   çooook MANİDAR.
              ***  Haşhaşi:  11.yüzyılda Hasan Sabbah Büyük selçuklu döneminde  kurduğu tarikat.Fedai seçilen kişiye haşhaş verilerek  uyuşturuluyor.Fedai gözlerini cennette açıyor.Rengarenk çiçekler,cıvıl cıvıl kuşlar,yeşillikler,kuzular.Esmeri,sarışını ,kumralı huriler.Fedai istediği kızlarla beraber oluyor. Cennette  bir süre yaşıyor.Fedaiye tekrar haşhaş verilip uyutuluyor. Gözlerini odasında açıyor.Henüz sağken cennete gidip geldiğini düşünüyor.Cenneti anahtarı ise HASAN SABBAH ta.Fedailer cennete gidebilmek için yanıp tutuşuyor.Bağımlısı oldukları haşhaş(uyuşturucu)etkisiyle gözünü budaktan esigemiyen fedailer oluşturuluyor.Hasan Sabbah'ın emirlerini ölümüne yerine getiriliyor.
             Bu  cennet elbette ALAMUT kalesinin arka bahçelerinden başkası değildi.******
              Erkler ayrılığı:
              Demokrasilerde olmazsa olmaz üç kuvvet ayrılığı esastı. Yasama-yürütme-yargı.Bu güler ayrı  ayrı bağımsız olarak birbirini denetler. Yargida biziz yürütmede demiştiSon kanun teklifinde  HSYK da adalet bakanlığına bağlanırsa yargıyıda ellerinde toplayan ileri demokrasi denen sistemin adı herhalde meşruti  yeni osmanlı Cumhuriyeti olarak ta değiştirilir.Bu tanımlamadan daha korkuncu  AKP milletvekili FEVAİ ASLAN'ın ''Allahın bütün vasıflarını üzerinde  toplayan bir liderimiz var.''diyerek Halife,sultan,şeyh mücahit gibi vasıflarıda aşıp tapınma  cinnet emarelerinin görülmesi.Bu  çooook daha daha çok MANİDAR değil mi sizcede?
                   Yolsuzluk,talan vurgun vs. vs. bütün bunların zamanlamasını hep manidar manidar diye  kuşkular yaratarak yakınmalardan sonra İstanbul Büyük şehir belediye başkanlığına aday olan birisinin  16 yıl önceki bir meseleden apar topar  suçlanıp hızlı bir şekilde şaibelendirilmesi de  nekadar MANİDAR? Ben tahmin bile edemiyorum.
                                                                             Köksal Bayraktar
                                                                                   Ocak 2014
                                                                                   AKÇAĞLAYAN


1888 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Manidar'dır.     24/01/2014 13:00

Televizyonlarda haber kanallarını dinlediğimizde vah vah diyorsak.Günlük gazeteleri okurken aynı manzaralarla karşılaşıp vaah vah diyorsak.MANİDARDIR.Hiç birşey yapamıyorsak çok çok manidardır.Dur bakali ne olacak diye seyreyle durursak çook çok manidardır. ATANUR BAYRAKTAR
ATANUR BAYRAKTAR

Yazarın diğer yazıları

Derelerin Kardeşliği - 20/02/2017
Bütün dünyada nasıl halkların kardeşliği gerçekse, derelerin kardeşliği de o kadar gerçektir.
Arkadaşım,Dostum,Yoldaşım, O ve Ben -2- - 11/01/2017
İlkokulu bitirdik.Diplomalarımızı aldık.6yıllık Susuz ilköğretmen okulu imtihanlarına yazıldık.Birgün önceden Unushev'de kızkardeşlerinde misafir olduk.Adakkale'de bir okulda imtihana girdik.Rifat Zeki ve ben beraber aynı yerde imtihana girdi
Arkadaşım,Dostum,Yoldaşım O ve BEN - 14/12/2016
Onunla en eski anım yukarki yaylada olmuştu.Yaylamız yoktu.Mallarımızı Anneannem Zahide nenem sağıyordu..Yazın köy çok sıcak diye anam Nuro dayımla yaylaya gönderdi.Atla dayımın kucağında yaylaya vardığımda koşarak beni karşıladı.
KÖLELİK VE İSLAM - 21/01/2016
Okul yaşamı boyunca din dersleri okudu bizim kuşağımız.Genellikle esirgeyen,bağışlayan,sevgi dolu din-i islam içerikli konular öğrendik.
MENEMEN NE MENEM - 26/12/2015
930 yılı 23 aralık tarihinde 24 yaşındaki genç asteğmen KUBİLAY MENEMEN de
AYYAŞ!! - 11/12/2015
'Ayyaş' bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu, hava sıcak, çarptı tabii.. Kalktı Muş ve Van’ı Ruslardan temizledi. Bir kadeh daha vapurda sanıyor kendini hoopp Samsun’a gitti kafa. Amasya’da Erzurum’da Sivas’ta kongreler.
KÖYÜME HASRET - 03/11/2015
Gel gör ,köyümün çok hoştur yazı . Pancarcı giderdi gelini ,kızı Şimdi yüreklerde kalmıştır sızı Kaldı bizim yaylalar Kutlu köyüne.
YAŞAMA BAKIŞ - 21/03/2015
Aştım koskoca daağları Geçtim ovaları
İSLAMOFOBİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ-1- - 04/02/2015
Charli Ebdo baskını ile Medeniyetler çatışması ve İSLAMOFOBİ yeniden ısıtılarak toplumun önüne servis edildi.Temcit pilavı gibi ısıt ısıt ye.Tabii yersen.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret237233
Saat
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar7.54937.5796
Euro8.79898.8341